neděle 2. listopadu 2014

Pohyb

Pohyb tělesa může být otáčivý nebo posuvný.
Posuvný pohyb může být buď přímočarý nebo křivočarý a rovnoměrný nebo nerovnoměrný.
Nerovnoměrný pohyb je buď zrychlený nebo zpomalený.
Otáčivý pohyb může být, když se točí kolotoč, posuvný pohyb - když jedeme vlakem, přímočarý - když děláme tužkou rovnou čáru podle pravítka, křivočarý - když jedeme autem do zatáček, zrychlený - když se auto rozjíždí a zpomalený - když brzdíme.
Značka dráhy = s
Značka rychlosti rovnoměrného pohybu = v
Značka doby = t
Jednotka rychlosti se počítá v m/s (metr za sekundu)
Rychlost rovnoměrného pohybu spočítáme když dráhu vydělíme dobou pohybu (v = s : t)
Převod rychlosti 1 m/s = 3,6 km/h
Průměrnou rychlost vypočítám, když celkovou dráhu vydělím celkovou dobou pohybu.

Těžiště

Když hledáme těžiště předmětu, záleží na rozložení hmotnosti v tom předmětu.

čtvrtek 18. září 2014

Prokop Diviš

Václav Prokop Diviš
Jeho vlastní jméno: Václav Divíšek. Narodil se 26. března 1698 v Helvíkovici u Žamberka a zemřel 21. prosince 1765 v Přímětici u Znojma. Žil se svými rodiči a sourozenci až do roku 1714 kdy zemřel jeho otec. Jeho starší bratr Jan, potom převzal hospodářství. Jako mladý byl Václav dokonalým studentem. Známe ho také, jako vynálezce bleskosvodu, nebo jak ho nazýváme hromosvodu. Nebyl jen vynálezce, měl plno jiných koníčků. Byl to český katolický kněz, teolog, přírodovědec, léčitel a hudebník. Po složení řeholního slibu přijal jméno Prokop a své příjmení změnil na Diviš.
Zaujalo mě jeho umění a už od malička ho obdivuji, jelikož jsem se nemusela bát bouřky díky jeho vynálezu. 

pondělí 16. června 2014

Elektromagnet

K výrobě elektromagnetu potřebujeme: Baterii, dlouhý vodič, kovovou tyčinku nebo hřebík.
Výhoda elektromagnetu je že se dá vypínat a zapínat.
Zde je odkaz na video z YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=FFKAipxoPec

úterý 3. června 2014

úterý 15. dubna 2014

Elektřina a já

Brzy ráno mě vzbudil mobil, potom jsem se podívala na hodiny kolik je hodin. Když jsem vešla do obývacího pokoje tak byla všude rozsvícená světla a byla puštěná televize. Když jsem se nasnídala vyčistila jsem si zuby svým elektrickým kartáčkem. Když už jsem byla připravená do školy tak mi zavolal táta že už mám jít. Šla jsem na tramvajovou zastávku a jela do školy tramvají. V tramvaji jsem potkala kamarádku která hrála na mobilu. Když jsme přišly do školy řekla nám paní učitelka že jdeme na počítače. Po hodině jsme šli do naší třídy a kluci se strkali a shodili mi tablet z ruky. Navíc jsme druhou hodinu tablety potřebovali. Když jsem to chtěla zavolat tátovi seknul se mi mobil. Druhou hodinu je paní učitelka potrestala, ale jim to bylo jedno. Třetí hodinu jsme šli na dvě hodiny na interaktivní tabuli. Tam nám řekli že šestá hodina odpadá. Takže jsme šli po páté hodině na oběd. Po obědě jsem šla s kámoškou k tetě která má dům blízko naší školy. Cestou domů jsme se šly podívat na koně. Jen tak jsme se dívaly a najednou jsem dostala ránu od elektrického ohradníku. Přišly jsme do pokoje Sandry, Míši a Matěje. Byli pod peřinou a nějak se tam svítilo. Odkryla jsem peřinu a viděla jsem jak Sandra straší své mladší sourozence a svítí si na obličej baterkou. Najednou přišla teta a řekla že půjdem do kina. Jenom já s kamarádkou jsme nemohly protože jsme museli na sbor a ujela by nám ujela tramvaj.

úterý 1. dubna 2014

osová souměrnost

Ve škole nám dnes přinesla paní učitelka i pad. Tam nám ukázala aplikaci jménem KaleidaCam.
Ta aplikace je o tom že něco vyfotíte, když to fotíte máte to například do hvězdičky.

úterý 4. února 2014

Měření a odhad úhlů

Měření a odhad úhlů

Ve škole hrajeme hru v které odhadujeme úhly. V pravém sloupci nahoře je napsáno kolik máme naměřit.
Odkaz: http://www.oswego.org/ocsd-web/games/bananahunt/bhunt.html
Je to zábavná hra a baví mě.

čtvrtek 23. ledna 2014

Měření času




Svíčkové hodiny
Vybrala jsem si tyto hodiny protože se mi na nich líbí že: když je noc a tma tak to svítí a tím že svítí tak vím kolik je hodin.
Jejich první zmínky pochází z Čínské básně, napsané z roku 520.Podle té básně byli určené skrz noc. První svíčkové hodiny se používaly v Japonsku, na začátku 10 století.